Forum PZW TARNÓW Strona Główna PZW TARNÓW
Krótki opis Twojego forum [ustaw w panelu administracyjnym]
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

wszystko o spiningowaniu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PZW TARNÓW Strona Główna -> FORUM PZW
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
OSWLD
Administrator



Dołączył: 19 Lut 2006
Posty: 111
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 1:39, 01 Mar 2006    Temat postu: wszystko o spiningowaniu

Cool Cool Cool Cool Cool

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
OSWLD
Administrator



Dołączył: 19 Lut 2006
Posty: 111
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 8:27, 03 Mar 2006    Temat postu:

Metodą spiningową łowimy przeważnie gatunki ryb drapieżnych, chociaż zdarzają się przypadki złowienia ryby spokojnego żeru na przynęty sztuczne. W tym dziale przybliże wam szczegółowo acz zrozumiale wszelkie tajniki tej metody. Zacznę możę od sprzętu.


Sprzęt:


To czy łowisz na sztuczne przynęty czy nie, często w równym stopniu zależy od użytego sprzętu i od zastosowanej przynęty. A żadna część wyposażenia, żaden element zestawu nie jest tu tak istotny jak wędzisko czy kołowrotek.


Wędzisko:
Bez odpowiedniego wędziska nie jesteś w stanie rzucić przynęty wystarczająco daleko i precyzyjnie. Nie czujesz także pracy przynęty, co w spiningu jest bardzo ważne, bo pomaga wykryć brania. Wędziska klasyfikują się najczęściej według masy przynęty, którą nimi można rzucać nie narażając ich na zbytnie obciążenia. Przy doborze wędziska zawsze sprawdzaj oznakowanie, by mieć pewność, że wybrany przez nas sprzęt odpowiada przynętom na które zamierzamy łowić. Zawodowi wędkarze posiadają kilka lub nawet kilkanaście wędzisk dostosowanych do innych przynęt. Długość wędziska także odgrywa ważną rolę dłuższe wędziska nadają szczytówce większą prędkość, w związku z tym pozwalają daleko rzucić nawet lekką przynętą, z koleii krótke wędziska pozwalają na płaskie rzuty przydatne gdy łowimy np. pod nawisem drzew. Czynnikiem wpływającym na komfort łowienia jest niewątpliwie akcja wędziska. Wędziskami o szybkiej akcji tzw. szczytowej (ugnia się tylko szczytówka) pozwalają skuteczniej zaciąć rybę, ale obniżona jest celność rzutów, odjazdy ryby nie są amortyzowane. Wędziska o akcji wolnej uginają się na całej długości. W takich wędziskach celność jest większa i lepiej amortyzują odjazdy ryby, niestety trudniej się nią zacina. W obecnych czasach dzięki zapożyczonym z technologii kosmicznej materiałom i ulepszeniu konstrukcji uzyskano wędziska lżejsze, sztywniejsze, a zarazem bardziej czułe niż dawne, wykonywane z tradycyjnych materiałów. Kije węglowe i boronowe doskonale pokazują najdelikatniejsze brania. Przekazują wędkarzowi uderzenia ryby znacznie lepiej niż wędziska z włókna szlanego. Pamiętajcie, że spining to już nie jest łowienie karpi na żyłkę 0,30 albo 0,40. Spining to łowienie znacznie waleczniejszych ryb zdolnych do niesamowitych akrobacji w powietrzu na znacznie cieńsze żyłki, także sprzęt powinien być jak najlepszej jakości oczywiście w miare możliwośći.

Kołowrotek:
Kołowrotek wybrany do wędziska spiningowego musi idealnie równoważyć kij. Najlepszą metodą do sprawdzenia tego jest wykonanie kilku rzutów. Jeśli odnosi się wrażenie, że cięższa jest szczytówka, znaczy to, że kołowrotek jest za lekki w stosunku do wędziska. Jeżeli wyraźnie cięższy jest dolnik, kołowrotek jest za ciężki. Przy zakupie kołowrotka spiningowego upewnij się, że średnica jego szpuli jest wystarczająca dla żyłki, która zamiar masz łowić. Im grubszą żyłkę chcesz stosować, tym większą średnicę szpuli powienien mieć kołowrotek. Nawinięta na wąską szpulę twarda, gruba żyłka skręci się w trwałe spiralne zwoje, co znacznie ograniczy długość rzutów. Jako ogólną zasadę należy przyjąć, że do żyłki o średnicy 0,20 mm średnica szpuli powinna wynosić ok. 3,5 cm, do żyłki 0,25 mm- 4 cm i do żyłki 0,35 mm- 5 cm. Kołowrotki spiningowe mogą mieć różne przełożenie określone najczęściej jako gear ratio. Określa ono, ile obrotów wykona kabłąk lub szpula na jeden pełny obrót korbki. W kołowrotku o przełożeniu 5:1, na jeden pełny obrót korbki kabłąk obróci się 5 razy dookoła szpuli. Kołowrotki o dużej średnicy szpuli i dużym przełożeniu niezbędne są do łowienia szybko ściąganymi przynętami lub wtedy, gdy chce się zmieścić na szpuli dużo żyłki. Niewielka średnica szpuli i małe przełożenie redukują siłę potrzebną do pokonania mocną walczącej ryby. Ważnym elementem kołowrotków wpływającym na komfort łowienia jest też ilość łożysk. Im więcej łożysk tym lżej holuje się rybę, i przy kupnie na ten element też radzę zwracać uwagę.


W wędkarstwie spinigowym używa się rozmaitych przynęt sztucznych. W tej metodzie będziemy używać wszelkich rodzajó blaszek, woblerów, paprochów, kogutów i jiggów. Postaram się wam przybliżyć poszczególne "gatunki" tych przynęt.


Przynęty:


1.Obrotówki
2.Wirówki
3.Woblery
4.Miękkie przynęty
5.Jiggy

Wszystkie przynęty będą szerzej opisane w dziale przynęty.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
OSWLD
Administrator



Dołączył: 19 Lut 2006
Posty: 111
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 8:28, 03 Mar 2006    Temat postu:

Spining



Nazwa spinning pochodzi z języka angielskiego, spin znaczy kręcić, wirować i to w zasadzie oddaje główną zasadę spiningu. Jest to aktywna metoda łowienia i nieraz będziemy musieli przejść kilka lub nawet kilkanaście kilometrów za rybą, co nie gwarantuje, że tą rybę jednak wyciągniemy. Podstawową zdobyczą spiningistów są wszelkie drapieżniki, a także coraz częściej ryb spokojnego żeru. Chodzi przy tym o normalne ich złowienie, a nie przypadkowe zahaczenie czy o okazy sędziwe, z reguły przechodzące na częściowe przynajmniej drapieżnictwo.
Wyodrębnia się cztery odmiany spiningu. Różnią się one przede wszystkim ciężarem stosowanej przynęty. Za tym wszelako idą różnicę w sprzęcie i technice, a także w zakresie stosowania. Poniższe wskazówki co do akcji wędziska czy średnic żyłki na szpulach traktujmy tylko jako sugestię orientacyjną.

Spining ciężki:
Przynęta od 30 do 70g (powyżej tego mówimy już o łowieniu pilkerowym, morskim), wędzisko 2,4 do 3m o akcji średniej lub miękkiej, kołowrotek solidnej konstrukcji, na jednej szpuli żyłka 0,35, na drugiej 0,40 rzadziej 0,45. Łowi się najczęściej z brzegu, w dużych, obfitujących w zaczepy rzekach zarówno krainy ryb łososiowatych (troć, głowacica), jak i nizinnych (duże szczupaki, sumy); wyjątkowo z łodzi w wodach stojących z licznymi zaczepami- jak niektóre zbiorniki zaporowe- gdzie można liczyć na drapieżniki szczególnie okazałe.

Spining średni:
Przynęta od 10 do 30g, wędzisko 2,1 do 2,7m (z łodzi można nawet 1,Cool, o akcji sztywnej lub średniej, kołowrotek średniej wielkości, na jednej szpuli żyłka 0,25 lub 0,30, na drugiej- 0,30 lub 0,35. Na cieńszą łowi się pstrągi, na grubszą- trocie w większych i głębszych rzekach krainy ryb łososiowatych (np. pomorskich); inne drapieżniki zwłaszcza szczupaka i sandadcza- w nizinnych wodach stojących i bieżących, z brzegu i z łodzi.

Spining lekki:
Przynęta od 3 do 10g, wędzisko 1,8 (czasem nawet 1,6) do 2,4m o akcji szczytowej lub średniej, kołowrotek mały o dużym przełożeniu (co najmniej 1:5), na jednej szpuli żyłka 0,20 lub 0,22, na drugiej- 0,25. Zestaw nadaje się na małe i średnie rzeczki krainy ryb łososiowatych (pstrąg, lipień, kleń), różnej wielkości rzeki nizinne (okoń, kleń, jaź, boleń, świnka) oraz wody stojące ( z brzegu okoń, z łodzi także sandacz).

Spining ultralekki
Przynęta 0,5 do 3g, wędzisko 1,5 do 2,3m (najkorzystniejsza długość około 1,8m), o akcji parabolicznej (Francuzi, specjalizują się w tej odmianie, zalecają akcję szczytową), kołowrotek mały i lekki, o szpuli możliwie szerokiej i przełożeniu takim, by za jednym obrotem korbki zwijać około 70cm żyłki; ona sama grubości nie większej niż 0,16 (Francuzi zalecają poniżej 0,14, nawet 0,10- i to przy szczytowej akcji wędziska, a więc bez tego łagodzącego działania!). Zestaw taki wymaga szczególnej techniki łowienia.
Początkowo spining ultralekki uważano za sposób przede wszystkim na pstrągi w wypłyconych latem rzeczkach. Stanowił coś pośredniego, graniczącego ze sztuczną muszką zwłaszcza z jej wersją streamerową. Okazał się jednak znacznie szerzej użyteczny. Stosuję się go tak w ledwie widocznych strużkach, jak w rozlanych rzekach, a nawet jeziorach, na pstrągi, okonie, klenie i jazie- po okazałe krasnopióry.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
OSWLD
Administrator



Dołączył: 19 Lut 2006
Posty: 111
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 8:47, 03 Mar 2006    Temat postu:

Już wkrótce na Poski rynek powinny trafić nowe przynęty o nazwie "Twin Fin" początkowo będą dostępne w ośmiu kolorach. "Twin Fin" wyglądem przypominają klasyczne podwójne twistery, ale czy okażą się od nich skuteczniejsze narazie się nie dowiemy. Pozostaje nam tylko czekać.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum PZW TARNÓW Strona Główna -> FORUM PZW Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin